Nawigacja

Wydarzenia

.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

„Ekologia i ochrona środowiska to (…) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty…”  (E. Mistewicz).

Już od najmłodszych lat należy uświadamiać dzieciom zagrożenia i prowadzić działania edukacyjne w kierunku ochrony środowiska. Środowiska życia człowieka i wszystkich innych istot na Ziemi.

Jedną z ważnych akcji edukacyjnych jest udział przedszkolaków w corocznej akcji „Sprzątanie Świata”, która odbyła się 20 kwietnia 2018r.

Po zajęciach dydaktycznych, wszystkie z wszystkich grup naszego przedszkola wyposażone w rękawice jednorazowe i worki pod opieką swoich wychowawczyń wyruszyły w plener z mocnym postanowieniem uczynienia dobra dla naszej Planety.

Żaden papier, puszka ani butelka nie uszły uwadze bystrych oczu bacznie rozglądających się przedszkolaków. Każda grupa zebrała sporo śmieci. Dzieci były dumne z dobrze wykonanego zadania.

To była ważna i potrzebna akcja. Bezpośrednie doświadczanie i możliwość obserwowania efektów swoich działań daje możliwość wyciągania wniosków. Prowadzi do kreowania pożądanych postaw u dzieci.


PLANETARIUM W PRZEDSZKOLU

W dniu 13 kwietnia gościliśmy w naszym przedszkolu Planetarium Orbitek - Centrum Rozwoju Edukacji Eureka, które zaprezentowało dla wszystkich dzieci film pt. "Podwodny świat ". Przedszkolaki miały okazję przenieść się w wodny świat roślin i zwierząt, podziwiać jego bogatą kolorystykę. Film wszystkim bardzo się podobał, chętnie zobaczymy jeszcze inne z tej serii.


WYCIECZKA DO OLKUSZA

Jak z biedaka zrobić bogacza? Jak bez magicznej mocy pokonać okrutnego Czarnoksiężnika? Albo bez majątku, szlachetnego urodzenia i władzy zdobyć serce królewny? O tym właśnie opowiada bajka o niezwykle sprytnym i przedsiębiorczym Kocie… w butach, którego w spadku po ojcu młynarzu otrzymał najmłodszy z trzech braci – Jaś. 23 marca na prawdziwej scenie w olkuskim MOK przedszkolaki z grup „Słoneczka” i  „Żabki” mogły oglądać przedstawienie, w którym nie zabrakło humoru, ciekawych dialogów i pięknych efektów dźwiękowych i świetlnych. Kolejnym punktem wycieczki były zabawy w   „ Miśkolandzie”.

26 marca dzieci z  gr.” Jagódki”, „Stokrotki” oraz „ Tygryski” uczestniczyły w spektaklu teatralnym pt.: "Świat Andersena" wystawianym przez Wrocławski Teatr IN-ART. W pięknej bajkowej scenerii aktorzy przedstawili trzy bajki: "Brzydkie kaczątko", "Świniopas", "Nowe szaty króla".                                                                                                                                            Bajki bardzo podobały się dzieciom, a dowodem tego były gromkie brawa, śmiech i okrzyki radości w trakcie oglądania. Następnie przedszkolaki udały się do Miejskiej biblioteki w Olkuszu, gdzie uczestniczyły w zajęciach praktycznych o tematyce wielkanocnej.

Dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

 

 


Pożegnanie Zimy - powitanie Wiosny

 

Na promyku słońca, tuż po pierwszej burzy,

 przyszła do nas wiosna z dalekiej podróży.

Witały ją: bocian, skowronek i szpaki,

witały ją także wszystkie przedszkolaki...

                                                    E. Budryk

                                                       

W dniu 21 marca 2018r. dzieci z wszystkich grup naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie ,,pożegnania zimy- powitania wiosny". Przygotowania do tej uroczystości przedszkolnej odbywały się już wcześniej poprzez naukę adekwatnego repertuaru piosenek, wierszyków i rymowanek. Najstarsza grupa „Jagódki” wykonała Marzannę.Ulicą Szkolną wyruszył barwny korowód na czele którego widniała Marzanna- zimowa panna. Przy wtórze piosenki o wiośnie, gromada dotarła do przedszkolnego ogrodu, gdzie dokonało się symboliczne spalenie kukły, któremu towarzyszyły skandowane hasła: Precz zimo zła..., Wiosno przybywaj, nie zwlekaj, każdy na Ciebie już czeka... Następnie powitano wiosnę wesołymi piosenkami i kolorowymi gaikami. Obrzędom tym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda i dość wysoka, jak na tę porę roku temperatura. Wszystkie grupy postanowiły więc szukać dowodów przybycia wiosny w najbliższym otoczeniu.
Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła i mamy nadzieję że zagości u nas na dobre.


BAL KARNAWAŁOWY

Jak co roku w karnawale w naszym przedszkolu odbył się bal przebierańców. 6 lutego  na zabawę przybyły niezawodnie księżniczki ,motylki, pszczółki, strażacy i policjanci, którzy czuwali nad bezpieczeństwem bawiących się przedszkolaków;). Wszyscy przybyli goście chętnie uczestniczyli w różnego rodzaju konkursach i zabawach prowadzonych przez animatorów . Bawiliśmy się znakomicie przy znanych dziecięcych przebojach, a tańczyliśmy tak długo jak wystarczyło sił i nie zabrakło tchu .

 

Dzień Babci i Dziadka

 

W styczniu w naszym przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych odbyły się uroczystości Dnia Babci i Dnia Dziadka. Przedszkolaki składały życzenia, śpiewały piosenki, tańczyły. W krótkich programach artystycznych wnuczęta  chciały wyrazić swoją miłość, wdzięczność i oddanie ukochanym osobom. Oczywiście były również prezenty i słodki poczęstunek dla zaproszonych gości.

 

JASEŁKA

W dniach od 18  do 22 grudnia dzieci z grupy : " Tygryski, Jagódki, Słoneczka, Stokrotki oraz Żabki", przedstawiły jasełka. Głównym celem tych uroczystości było wprowadzenie dzieci w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć podczas inscenizacji Jasełek. Przedstawienia były wyjątkowe. Dzieci występowały w pięknych strojach aniołków, Józefa, Maryi, króli i pasterzy, pięknie śpiewały kolędy i recytowały przygotowane wierszyki. Po występach przedszkolaki wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu

W dniu 24.11.2017r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy, konkursy, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów oraz wykonały prace plastyczno - techniczne. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

 

Teatrzyk w przedszkolu

 

Dnia 17 listopada gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Lalek "Pinokio", w spektakl pt. "Kłamstwa kozy". Podczas przedstawienia mieliśmy okazję poznać pasterkę Paulinkę, psa, kota i kozę - straszną kłamczuchę, przez której kłamstwa biedna Paulinka musiała tułać się po świecie. Poznaliśmy również inne zwierzęta, dzięki którym prawda wyszła na jaw. Historia kozy uczy, że kłamstwa i żerowanie na cudzej dobroci nie popłaca, prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw, a za wyrządzone zło - spotyka zasłużona kara. I tak się stało, "Kozucha kłamczucha" została ukarana, Paulinka wróciła do gospodyni i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.
Spektakl zrobił na wszystkich duże wrażenie, a ekspresyjny sposób opowiadania, piękna scena, wzbudziły zainteresowanie wśród małych widzów. Przedszkolaki w skupieniu śledziły losy kłamliwej kozy, które nasycone były ciekawa treścią, jak również akcentami humorystycznymi. Na koniec dzieci miały możliwość obejrzeć z bliska, dotknąć i pobawić się kukiełkami występującymi w przedstawieniu.

 

Pasowanie na przedszkolaka

Dzieci 3 i 4 -letnie uczęszczające do naszego przedszkola mają już za sobą niezwykle ważną uroczystość jaką bez wątpienia było „Pasowanie na Przedszkolaka”, które odbyło się 16.11.2017r.

Uroczystość ta w dużym stopniu stanowi zakończenie procesu adaptacyjnego dzieci do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas uroczystości pasowania maluchy swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. Zaprezentowały piosenki, wiersze i tańce, których nauczyły się do tej pory. Odświętny strój i piękne birety, a także wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a  dyrektor przedszkola – Teresa Nowakowska  z pomocą zaczarowanego ołówka dokonała uroczystego  pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde dziecko otrzymało dyplom i kolorową kredkę, która będzie towarzyszyć dzieciom przez kolejne lata edukacji przedszkolnej.

Wycieczka do Olkusza

 

26 pażdziernika gr. " Słoneczka" i "Żabki" wybrały się na wycieczkę do Olkusza, gdzie obejrzały w MDK- u spektakl pt. " Szewczyk Dratewka" , a następnie udały się do Miśkolandu.

 

24 pazdziernika 2017r.,wychowankowie z oddziałów " Jagódki" i " Stokrotki", wyjechali na wycieczkę  do Wiosek Świata w Krakowie. Wraz z przewodnikami podróżowali po świecie, odwiedzając wybrane wioski, poznając kulturę i zwyczaje ich mieszkańców. Przedszkolaki doskonale bawiły się podczas zajęć warsztatowych w igloo. Następnie dzieci wraz z wychowacami udały się do Zamku Królewskieo na Wawelu, gdzie zwiedzili komnaty królewskie, skarbiec i zbrojownie.

Była to fascynująca i bardzo pouczająca wyprawa!

 

 

Wycieczka do Olkusza

 

20 pazdziernika gr. " Tygryski" i " Stokrotki" pojechały na wycieczkę do Olkusza. Dzieci objrzały spektakl

pt. " Zaczarowany ołówek" MDK - u, a następnie miło spędziły czas podczas zabaw ruchowych w Miśkolandzie.

 

Wycieczka do Pieskowej Skały

17 pazdziernika gr. " Jagódki" i " Stokrotki" pojechały na wycieczkę do Pieskowej Skały. Pierwszym punktem wycieczki było poznanie jesiennego lasu wszystkimi zmysłami podczas spaceru. Następnie przedszkolaki zwiedziły zamek w Pieskowej Skale i zapoznały się z legendą związaną z tym miejsem. Na koniec wychowankowie przechodząc obok mogiły powstańców, powędrowały pod Maczugę Herkulesa. 

Dzieci pełne wrażeń wróciły do przedszkola

 

Tydzień Warzyw, Owoców i Soków

 

Od 2 do 6 października 2017 w naszym przedszkolu odbył się Tydzień Warzyw, Owoców i Soków. W każdej sali z rana odbywały się ciekawe zajęcia bogate w pomysłowe pomoce dydaktyczne. Przedszkolacy podejmowali szereg działań i brali udział w ciekawych zabawach typu: rozpoznaj warzywo po smaku, odgadnij zagadkę, spróbuj koktajlu owocowego.  Dzieci w ramach zajęć dowiedziały się, które można jeść surowe, które trzeba ugotować, a z których można zrobić konfitury i przetwory na zimę.
Dzieciom bardzo podobały się zorganizowane zajęcia. W każdej grupie wiekowej wychowankowie wykonali wspaniałe prace plastyczne, które można podziwiać w szatni przedszkola.

Było kolorowo, smacznie i zdrowo!!!

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczne Przedszkole w Sułoszowej
  • (+12) 3896 063

Galeria zdjęć