Nasza historia
Pierwsze przedszkole w Sułoszowej rozpoczęło swoją działalność prawdopodobnie w listopadzie 1947 roku. O uruchomienie tej placówki zabiegał Zarząd Koła Polskiego Czerwonego Krzyża i Zarząd Gminy. Z inicjatywą występowały następujące osoby: Jan Dolny, Teresa Kiszka, Stanisław Karcz oraz ks. Gadomski.
Przedszkole mieściło się wówczas w poniemieckim baraku zbudowanym na zlewnię mleka. W pierwszych miesiącach 1949 roku do Przedszkola uczęszczało 9 dzieci. W miesiącach wiosenno-letnich frekwencja wzrosła do 30. Za całe umeblowanie i wyposażenie obiektu służyły cztery stoliki, półka na zabawki oraz ława sporządzona z jednej wielkiej deski, wspartej wzdłuż ściany na trzech drewnianych klocach. Z zabawek i pomocy dydaktycznych przedszkole posiadało komplet klocków amerykańskich i wileńskich.
Początkowo nie wnoszono żadnych opłat za pobyt dzieci w przedszkolu, jednak od 1950 roku zakłady pracy, w których pracowali rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola, z funduszy socjalnych, przesyłały dotacje na utrzymanie budynku.
W latach 1953 – 1960 przedszkole posiadało tylko jeden oddział, do którego uczęszczało 30 – 50 dzieci. Obiekt dysponował jedną salą, kuchnią, korytarzem i szatnią. W drugiej sąsiedniej sali mieściła się świetlica gromadzka. Od stycznia 1961 roku zostaje otwarty drugi oddział, który mieści się w sąsiedniej sali. Powiększone przedszkole mogło więc pomieścić 50-60 dzieci. Personel placówki składał się z dwóch pracowników pedagogicznych i dwóch fizycznych.
W latach 1971/72 placówka została przeniesiona do budynku prywatnego – u Pana Krawczyka (zdj. powyżej). Zajmowała tam dwie sale, kuchnię, korytarz i szatnię. Do przedszkola uczęszczało wtedy 60 dzieci. W latach 1970 – 1980 placówka organizowała różne uroczystości: choinkę noworoczną, Międzynarodowy Dzień Dziecka, obchody 1-wszo majowe. W tych latach Przedszkole było czynne od godz. 7.00 do 16.00 dla matek pracujących, a od godziny 8.00 do 15.00 dla dzieci rolników. Wyjątek stanowiły miesiące listopad i grudzień – w tym czasie dzieci rolników mogły przebywać w przedszkolu od 9.00 do 14.00 godziny. Personel placówki składał się wówczas z sześciu osób.
W roku 1973 do przedszkola uczęszczało 65 dzieci, w tym 22 dzieci matek pracujących. Od stycznia 1976 roku – dzięki staraniom dyrektorki Anieli Kani oraz dyrektora gminnego Bronisława Krawca – wszystkie dzieci mogły przebywać w placówce 9 godzin. Tym samym zakończył się podział dzieci matek pracujących i niepracujących.
W latach 1981-82 ważniejsze uroczystości z udziałem rodziców nie odbyły się, ze względu na rygory stanu wojennego. W tym czasie praca w placówce przebiegała bez zakłóceń, w soboty prowadzone były przez nauczycielki dyżury.
W 1984 roku na potrzeby Przedszkola, wynajęty został jeszcze jeden lokal – u Pana Domagały, gdzie uczęszczały dzieci 6-cio letnie. Mieściła się tam również kancelaria, kuchnia i skład gospodarczy. Zarysowała się również nadzieja na własny budynek Przedszkola.
Od 1987 roku przy wsparciu Komitetu Rodzicielskiego czynione były starania o przekształcenie budynku Szkoły Rolniczej na cele przedszkolne. Ostatecznie jednak budynek ten został przekazany Szkole.
We wrześniu 1990 roku na stanowisko Dyrektora została powołana Teresa Nowakowska, która piastowała na tym stanowisku do końca sierpnia 2024 roku.
Od 1 września 1991 w ramach oszczędności zrezygnowano z budynku u pana Krawczyka. W roku 1993 w ramach eksperymentu wprowadzono do Przedszkola naukę j. angielskiego.
Od lutego 1994 cała placówka przedszkolna przeniosła się z budynku prywatnego do budynku gminnego – budynek apteczny. Dzięki wytężonej pracy całego personelu oraz wsparciu Rodziców, udało się zaadoptować budynek i przystosować do celów przedszkolnych. W kolejnych latach czyniono usilne starania, by teren wokół nowego budynku również dostosować do potrzeb najmłodszych.
W roku 1999 decyzją Rady Gminy na skutek małej ilości dzieci została zlikwidowana „Zerówka” w szkole Podstawowej nr 1. Od tego czasu wszystkie dzieci 6-letnie uczęszczają do Przedszkola, tutaj realizując przygotowanie do podjęcia obowiązków szkolnych.
W 2009 roku rozpoczęła się budowa nowego przedszkola w Sułoszowej, a już w 2010 roku, najmłodsi mieszkańcy Sułoszowej i okolicy od 1 września mogli korzystać z nowo wybudowanego przedszkola. Inwestycję zrealizowano dzięki środkom unijnym. Umowę na dofinansowanie projektu przekazał członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak. W 2020 r. przy przedszkolu otworzono Podwórko Talentów Nivea, a w roku 2022 zaadaptowano strych pod sale przedszkolne, gdzie mieszczą się na dzień dzisiejszy trzy sale z łazienką i zapleczem oraz sala do zajęć indywidualnych i pomieszczenie gospodarcze.
Kierownicy i dyrektorzy Przedszkola w Sułoszowej:
1947 - Julia Bartosińska, kierownik przedszkola
1949 - Emilia Wojewoda, kierownik przedszkola
1951 - Genowefa Błachut, kierownik przedszkola
1952 - Władysława Grześko, kierownik przedszkola
1953 - Stefania Kazimierczak – Cioch, kierownik przedszkola
1960 -Kazimiera Kańczuga – Jurga, kierownik przedszkola
1963 - Anna Siekacz, kierownik przedszkola
1966 - Aniela Kania, kierownik przedszkola
1990 – IX 2024 Teresa Nowakowska, dyrektor Publicznego Przedszkola
A od IX 2024 – Marzena Marszałek, dyrektor Publicznego Przedszkola
Artykuł sporządzony na podstawie Kroniki Przedszkolnej.