- Terapia ręki
- Lateralizacja skrzyżowana
- Zabawy wspierające rozwój poznawczy
- Owsica
- Chore dziecko w przedszkolu
- Stawianie granic dzieciom
- Etapy rozwoju mowy dziecka
- Czym jest sensoplastyka
- Jąkanie - nowe podejście
- Czym jest giełkot?
- Czy warto uczyć się j.angielskiego w przedszkolu
- Jak mowa i muzyka wpływa na rozwój mowy
Czy warto uczyć się j.angielskiego w przedszkolu
Język angielski to aktualnie język, dzięki któremu można się porozumieć z prawie każdym człowiekiem na ziemi.
Wiek przedszkolny to doskonały czas na przyswajanie umiejętności językowych. Dzieci mają niezwykle chłonny umysł. Uczą się szybko, nie mają poczucia skrępowania i nie zrażają się popełnianymi błędami. W sposób naturalny przyswajają słownictwo, traktując nowe określenia jako alternatywne do tych, znanych w języku polskim. Jednocześnie nie mają świadomości, że uczą się języka obcego.
Nauka języka angielskiego w wieku przedszkolnym, przynosi wiele korzyści zarówno w sferze rozwoju intelektualnego, jak i emocjonalnego dziecka.
Zajęcia językowe w tym wieku to nic innego jak zabawa, gry i interakcje z rówieśnikami. To praca oparta na wielu ciekawych pomocach dydaktycznych uwzględniających potrzeby każdej z grup: bajkach, filmach, kolorowych kartach, piosenkach, rymowankach, pacynkach.
To przez zabawę właśnie dzieci przyswajają nowe umiejętności. Ta forma nauki jest zupełnie naturalna i nie wymaga wysiłku, co sprawia, że proces przyswajania angielskiego staje się radosnym doświadczeniem.
KORZYŚCI PŁYNĄCE Z NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO:
- Nauka języka angielskiego, od wczesnych lat dzieciństwa zwłaszcza w atmosferze zabawy, (piosenek i historyjek) pomaga dzieciom przełamać bariery językowe. Widząc postępy, dzieci zyskują poczucie sukcesu i pewności siebie, co pozytywnie wpływa na ich ogólny rozwój. Gwarantuje zdobycie podstaw, utrwalenie podstawowego słownictwa oraz rozwija intuicję lingwistyczną.
- Badania pokazują, że nauka drugiego języka w dzieciństwie sprzyja rozwojowi mózgu, zwłaszcza w obszarach odpowiedzialnych za pamięć i koncentrację, a także uczy logicznego myślenia i zdolności kojarzenia, rozwija wyobraźnię i kreatywne myślenie. Dzieci uczące się języka obcego mają lepszą zdolność do przyswajania nowych informacji i są bardziej elastyczne w myśleniu.
- Umysł dziecka przyzwyczajany do dźwięków i struktury języka angielskiego (rozumienie ze słuchu) od najmłodszych lat lepiej i szybciej przyswaja go w późniejszych etapach nauki. Dzięki temu nauka języka angielskiego na dalszych etapach edukacji jest dla dzieci znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza;
- Uczy współpracy - zajęcia w grupie to doskonała okazja, by rozwijać umiejętności społeczne, dzieci uczą się, jak współpracować, dzielić się pomysłami i komunikować z innymi;
- Współczesny świat wymaga znajomości języków obcych. Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z angielskim, łatwiej przyswajają ten język w późniejszych latach. Ponadto, znajomość angielskiego otwiera drzwi do nauki innych języków obcych, gdyż dzieci uczące się jednego języka łatwiej uczą się kolejnych.
- Nauka języka budzi ciekawość świata i kształtuje świadomość kulturową.
JĘZYK ANGIELSKI W NASZYM PRZEDSZKOLU
Przedszkole realizuje Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne dzieci” – Bilingual Future, kurs: „Baby Beetles” oraz „Tom and Keri”.
Celem Programu jest codzienne oswajanie dzieci z językiem angielskim równolegle do języka polskiego, czyli wychowanie w dwujęzyczności. W ten sposób dziecko naturalnie, czyli na tych samych zasadach jak pierwszy – nabywa drugi język.
Podczas zajęć języka angielskiego dzieci co tydzień oglądają serial animowany w języku angielskim, dzięki któremu codziennie przyswajają nowe słownictwo, uczą się i śpiewają piosenki oraz recytują rymowanki, odgrywają role. Organizowane są gry i zabawy językowe, w których dzieci bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem biorą udział.
Dzieci bardzo chętnie uczą się języka angielskiego. Poprzez częsty - codzienny kontakt z językiem angielskim dzieci coraz lepiej przyswajają wszystkie zwroty i wyrażenia. Odpowiadają na pytania, rozumieją proste polecenia w języku angielskim i reagują na nie. Konstruują proste wypowiedzi na bazie podanego wzorca. Rozumieją ogólny sens krótkich historyjek animowanych. Powtarzają słowa oraz nazywają przedmioty przedstawione na obrazkach oraz znają i śpiewają poznane piosenki w języku angielskim.
Podczas zabawy z językiem angielskim w kursie Tom and Keri na każdych zajęciach towarzyszą nam pluszaki miś - Tom i lalka – Keri, kot i pies. Natomiast w kursie Baby Beetles: Zoom, Ring Ring, Tic Toc i Splish Splash. Raz w tygodniu dzieci uzupełniają karty pracy dzięki temu również utrwalają poznane słownictwo, a przy tym ćwiczą motorykę małą.
PODSUMOWUJĄC:
Nauka języka przez zabawę w przedszkolu jest pełnym radości doświadczeniem. Jest skuteczna, angażująca i przyjemna, co sprawia, że proces nauki staje się naturalny i radosny. Nauczanie języka angielskiego w przedszkolu ma na celu przede wszystkim stworzenie atmosfery zabawy, która sprzyja nauce dzieci w tym wieku, motywowanie oraz wykorzystywanie ich naturalnych predyspozycji do rozwijania umiejętności językowych. Umysł dziecka przyzwyczajany do dźwięków i struktury języka angielskiego od najmłodszych lat lepiej i szybciej przyswaja go w późniejszych etapach nauki. Dzięki temu nauka języka angielskiego na dalszych etapach edukacji jest dla dzieci znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza.
Należy stwarzać warunki umożliwiające dzieciom osłuchanie się z językiem angielskim, oraz aktywne uczestniczenie w zajęciach. Budować pozytywną motywację do nauki języka obcego, wspomagać w rozwijaniu umiejętności językowych, sprawności mówienia, poprzez powtarzanie przez dziecko słów, zwrotów, prostych wierszyków, odgrywaniu prostych scenek komunikacyjnych.
Codzienny, systematyczny kontakt z językiem angielskim w formie zabaw ruchowych, piosenek oraz gier wykaże aktywność językową dzieci.